تغییر شرکا چه اثری بر شرکت تجاری می‌گذارد؟

در شرکتهای سهامی خاص برای نقل و انتقال سهام ابتدا می بایست صورتجلسه نقل و انتقال سهام را تنظیم نمائد و سپس نسبت به اخذ مفاصا حساب از دارایی که پرونده مالیاتی شرکت در آن قرار دارد اقدام نمود. برای اخذ مفاصا حساب از دارایی می بایست ۴ درصد از سرمایه ای که انتقال می یابد را به اداره مالیات پرداخت نمود. ورود و خروج شریک در این گونه شرکت ها به دو صورت می باشد که در ذیل هر کدام از آن ها را به صورت مجزا تشریح نموده ایم. از دیگر تغییرات شرکت با مسئولیت محدود، بحث نقل‌وانتقال سهم‌الشراکه شرکا است. برای این نوع تغییر علاوه بر تشکیل مجمع عمومی فوق‌العاده و تنظیم صورت‌جلسه‌ای همراه با امضای کلیه شرکایی که سهم‌الشراکه خود را منتقل نموده‌اند و همچنین کسانی که به‌تازگی وارد شرکت شده‌اند.

  • ابتدا «اشخاص جلسه» را از افرادی که قبلاً وارد کرده ایم انتخاب می شود.
  • چنانچه تعداد شرکاء ۱۲ نفر یا بیشتر باشد بایستی نسبت به انتخاب هیات نظار اقدام و نام اعضای هیات نظار در صدر صورت جلسه تنظیمی درج شود.
  • کلیه تغییرات ایجاد شده در شرکت مانند تغییرات اساسنامه‌، تغییرات در سرمایه شرکت مانند کاهش یا افزایش سرمایه‌، انحلال شرکت‌، ورود و خروج شرکا‌، تغییر اعضای هیئت مدیره یا تغییر سمت آنها‌، تغییر حق امضا‌، انتقال سهام و … باید به ثبت برسد.
  • این فرایند با ثبت صورتجلسه تغییرات و تنظیم کامل آن امکان پذیر می باشد ، هر فرایند تغییری شامل یک صورتجلسه می باشد .

۴- در صورت تصمیم عده ای از شرکا که سهم الشرکه آن ها بیش از نصف سرمایه شرکت باشد. ب) مبادله ای که میان شریک جدید با شرکت رخ می دهد که این مبادله بین شخص حقیقی با شخص حقوقی شرکت می باشد. ماده ۱۲۳ قانون تجارت بدین صورت بیان می کند که بدون رضایت شرکای دیگر امکان انتقال سرمایه به دیگری یعنی از شریکی به شریک دیگر و خروج آن شریک امکان پذیر نمی باشد . ب- تعویض شریک جدید با شرکت – این گونه تبادل در بین اشخاص حقیقی با اشخاص حقوقی شرکت می باشد. در این صورت باید شریک جدید را جز شرکای صورتجلسه افزایش سرمایه دانست. خروج از شرکت تضامنی امری عادی و معمولی نیست؛ چرا که در شرکت تضامنی شخصیت و اعتبار شرکا از اهمیت بسزایی برخوردار است؛ زیرا خروج از شرکت تضامنی می تواند در ادامه فعالیت شرکت بسیار تاثیرگذار باشد.

نقل و انتقال سهام در شرکت سهامی خاص چگونه است؟

زیرا اعتبار شرکا در این شرکت ها از اهمیت زیادی برخوردار است . ۳ـ در صورتیکه جلسه با اکثریت شرکاء تشکیل شده باشد رعایت دعوت شرکاء و فق اساسنامه شرکت یا قانون تجارت با ارائه مستندات الزامی است. الف) مبادله ای که میان اشخاص حقیقی صورت می گیرد و شریک جدید با شرکای قدیمی جایگزین می شود. [newline]باید گفت برترین وکلای ثبت شرکت در تهران در مجموعه ی شما قراردارند. ممکن است یک نفر یا چند نفر از شرکا اقدام به این موضوع نماید لذا ما با تغییر سرمایه روبرو نیستیم.

۸- مانده حسابهاى اندوخته، جارى، برداشت و وام شرکاء‌ به سرمایه آنها منتقل و این حسابها نیز در دفاتر شرکت بسته مى شوند. ۶- مانده حساب برداشت، حساب جارى و حساب وام شریک خارج شونده، به حساب سهم الشرکه اش منتقل مى گردد. ۲- حسابى ثبت شرکت تحت عنوان «حساب سهم الشرکه» براى شریک خارج شونده در دفاتر افتتاح مى گردد. به سود و زیان ناشی از تجدید ارزیابى سود و زیان حاصل از نگهدارى دارایی و بدهى نیز مى گویند. هریک از افراد تشکیل دهنده شرکت را شریک یا سهامدار میگویند.

انتقال قهری سهام بنابر دلایلی انجام می­گیرد که در حیطه اختیار و ارده واگذارکننده و گیرنده نیستند. به عنوان مثال بعد از فوت یکی از سهامداران، سهم وی به ورثه می­رسد. در این صورت ورثه بدون اینکه بخواهد یا نخواهد صاحب سهم و حق رای شده و در سود و زیان شریک می­شود. سهام از نظر حقوقی که بیان کننده صاحب آن در رابطه با سرمایه شرکت باشد به دو نوع سهام عادی و ممتاز تقسیم می شود. این مرحله مختص زمانی است که تغییر آدرس در دستور صورتجلسه ثبت شده باشد. به عبارت دیگر چنانچه بخواهید آدرس شرکت را تغییر دهید این مرحله را انجام خواهید داد.

ثبت ورود و خروج شرکا

یک سرمایه گذار حرفه ای بر اساس شرایط کار و بازار میزان سرمایه موجود در شرکت را به گونه ای تنظیم می کند که کمترین آسیب و یا بیشترین سود عاید شرکت شود. افرادی دارای حق امضا در شرکت می باشند که در جلسات هیئت مدیره صلاحیت آن ها تایید شده باشد. در مورد این نوع ابتدا باید در صورت جلسه مطرح شده و سپس افزایش سرمایه که توسط فرد صورت می گیرد، باید در صورت جلسه مطرح و تایید شده باشد.

ممکن است شخصی به عنوان وکیل یا نماینده یک نفر دیگر در جلسه حضور داشته باشد. همچنین اگر شخصی صرفاً به عنوان سهامدار شرکت داشته باشد این عنوان انتخاب می شود. اما توجه نمایید که اگر شخصی سمتی در جلسه دارد، به عنوان مثال رئیس یا منشی جلسه است و جزء سهامداران نیز محسوب می شود باید سمتی که در جلسه دارد انتخاب شود. در این صفحه باید «نوع شخص»، «نام شخص»، «نام خانوادگی شخص»، «شماره ملی» و «نام پدر» باید ورود اطلاعات شود.گزینه ای به نام «تابعیت شخص» وجود دارد. در این گزینه دو انتخاب وجود دارد اولی «ایرانی» و دومی «غیر ایرانی» است.

ورود شریک در شرکت مسئولیت محدود

زیرا سرمایه شرکت پابرجا باقی می ماند علی رغم اینکه تعداد شرکا کم می شود. کلیه حقوق مادی و معنوی این قالب متعلق به موسسه حقوقی همراز می باشد. ⃰ شایان ذکر است که در زمان خارج شدن شریک، تمامی حسابهای سرمایه، برداشت، جاری و حساب وام شرکای شرکت در تمامی دفاتر پاک میگردند. کلیه صورت جلسات می بایست روی سربرگ شخصیت حقوقی مربوطه پس از امضا اشخاص ذی سمت و با مهر آن شخصیت حقوقی تهیه و ارسال گردد. که این مبادله بین افراد حقیقی میباشد و ارزش ریالی کاری نداشته وفقط با ارزش دفتری سرمایه در ارتباط است که این امر ثبت میشود. تشکیل مجمع جهت اعلام و معرفی شرکائی که تصمیم به خروج دارند و یا معرفی شرکای جدید.

شخص یا کل حسابش رو منتقل میکنه و از شرکت خارج میشه یا مقداری از سهمش رو با انتقال به یک نفر کاهش میده. پروسه نقل و انتقال سهام شرکت سهامی خاص به اتباع خارجی کمی متفاوت هست. نقل و انتقال سهام از طریق مجمع عمومی فوق العاده کاملاً قانونی هست. مطابق با تبصره ۲ ماده ۲۴ لایحه اصلاحی قانون تجارت، سهام ممتاز سهامی است که با رعایت مقررات قانون تجارت، دارای مزایای خاص و ویژه ای باشد. تنظیم و تدوین صورتجلسات مرتبط با تغییرات در خواستی شرکت و تصویب آن توسط کلیه اعضا هیئت مدیره و سهامداران و امضا ذیل صورتجلسه از اقدامات اولیه در این خصوص می باشد و پس از آن آغاز ثبت نام الکترونیک تغییرات است. ۷-شرکایی که از شرکت خارج می شوند بایستی با در دست داشتن کارت شناسایی معتبر در اداره ثبت شرکت ها حضور یافته و ذیل دفاتر ثبت را امضاء نمایند.

۵-در صورتی که شرکایی که از شرکت خارج می شوند از اعضای هیات مدیره باشند می بایست با تسلیم صورتجلسه جداگانه نسبت به تکمیل اعضای هیات مدیره از بین شرکایی که در شرکت باقی مانده اند اقدام شود. ممکن است در زمان ورود شریک جدید ارزش دفتری دارایی ها و بدهی های شرکت مورد توافق شرکا نباشد، در این حالت دارایی ها و بدهی های شرکت توسط کارشناس رسمی دادگستری مورد ارزیابی مجدد قرار می گیرد. ولی قبل از ارزیابی باید صورت های مالی تا تاریخ ورود شریک جدید به شرکت تهیه شده و سود یا زیان های تقسیم نشده بین شرکا توزیع گشته و همچنین در صورت شناسایی سرقفلی باید آن را به حساب سرقفلی ثبت و نتیجه این تجدید ارزیابی را به حساب سرمایه شرکای قدیمی منتقل نمود. در حال حاضر، تمام فرآیندهای ثبت شرکت تجاری و یا اعمال تغییرات در شرکت‌ها زیر نظر اداره ثبت شرکت‌ها انجام می‌شود. برای ثبت تغییرات در این اداره، سامانه اینترنتی اداره ثبت شرکت‌ها مرجع رسمی به حساب می‌آید.